NAJEKOLOGICKEJŠIE CHLADENIE VĎAKA EVAPORÁCII ALEBO INAK CHLADENIE S VYUŽITÍM ODPAROVACÍCH CHLADIACICH SYSTÉMOV

 

Predstavte si letné horúčavy s vonkajšou teplotou vzduchu 38 – 40°C. Teplota vzduchu v zle izolovanej budove môže vystúpiť až na 50°C. Pri takejto teplote sa pracovné podmienky stávajú pre zamestnancov nepríjemné a ich produktivita dramaticky klesá. Riešením je evaporácia, odparovanie, alebo inými slovami adiabatické chladenie – čoraz častejšie využívané popri klasickej klimatizácii, pričom obstarávacie náklady sú pomerne nízke.

O čo ide, ako to funguje a čo ponúka ADRIAN GROUP 

 

Princípy adiabatického chladenia sa využívajú od nepamäti – voda ako prirodzený chladiaci prvok, či už v pasívnej (jazierka, nádrže, kanály, fontány) alebo v aktívnej podobe, zvlhčuje, odparovaním odoberá prebytočné teplo a teda chladí vzduch. Takým klasickým príkladom na pochopenie je samotný človek, ktorému je teplo – naša pokožka využíva odparovanie – produkuje pot, čím ochladzuje povrch a zároveň dochádza k odvádzaniu tepla. Adiabatické chladenie využívame pri športe, či v extrémnych situáciách napr. pri zvýšenej teplote ochladzujeme telo zábalmi.

Evaporácia, teda odparovanie, je najprirodzenejšou formou chladenia a zároveň aj tou najekologickejšou, t. j. s minimálnou záťažou pre prírodu. Priame zvlhčovanie čerstvého vzduchu je zároveň aj najúčinnejším spôsobom, ako pri minimálnych nákladoch získať maximálny chladiaci výkon. A to je jedným z pilierov biznisu ADRIAN GROUP.

ADRIAN GROUP inovuje a vyvíja energeticky efektívne vykurovacie/chladiace systémy s ohľadom na životné prostredie. Chladiče vzduchu, vyrábajú chlad maximálne efektívne, bez freónov, s minimálnou uhlíkovou stopou, pri nižších investičných a prevádzkových nákladoch, pričom dosahuje obrovské úspory elektrickej energie a, čo je podstatné, neničí našu planétu.

“Jednotka ADRIAN-AIR EV ponúka cenovo dostupné riešenie s extrémne nízkymi prevádzkovými nákladmi v podobe chladenia odparovaním. Tento systém môže slúžiť na vetranie, čistenie alebo dodatočné zvlhčovanie vzduchu v miestnosti”, hovorí  Viktória Vranská, konateľka spoločnosti ADRIAN GROUP.

Využívajúc adiabatické chladenie dokáže ADRIAN GROUP vyrobiť z 1 kW elektriny až 25 kW chladiaceho výkonu. Výroba je 4 až 10-krát energeticky efektívnejšia v závislosti od reálnych parametrov odvodených od klimatických podmienok v danom okamihu. Zároveň pracuje s obrovskou masou čerstvého vzduchu, ktorý navyše prechádza filtráciou a dokáže znížiť svoju teplotu o 10 až 12 stupňov, ak je treba, za účelom získania maximálneho objemu chladu. Jednoducho povedané, veľký objem vzduchu, očistený a ochladený o 10°C, s minimálnymi prevádzkovými nákladmi je to, čo potrebujú prevádzky väčších rozmerov, pre ktoré klasická klimatizácia nemôže byť riešením. A každá odparovacia jednotka, ktorú zákazník uprednostní pred štandardnou klimatizáciou, je výhrou ako pre užívateľa, tak aj prírodu.

V rámci podporných služieb projektu W4RES sa v hľadáčiku ADRIAN GROUP ocitla internacionalizácia, t. j. hľadanie a prienik na nové trhy, a to či už prostredníctvom príležitosti, ktoré ponúkajú medzinárodné tendre (i cez tenderio platformu), či rôzne školenia.  Predmetom podpory bola ich identifikácia a následné využitie v praxi.  Zaujalo Vás to? Zistite viac ešte dnes!

Contact