Transformácia bioplynových staníc na biometán je veľkou výzvou. Preto sa prirodzene táto téma dostala do popredia 10. ročníka konferencie Slovenskej bioplynovej asociácie. Do Zvolena prilákala 7. – 8. novembra 2024 mnoho významných osobností zo slovenského a českého sektora bioplynu a obnoviteľných zdrojov energie. Radi sme sa zúčastnili aj my a predstavili projekty, ktoré s touto témou úzko súvisia (ALFA, SKILLBILL, CARINA, ROBIN, GreenVocNet).
Odborná konferencia „Budúcnosť slovenského bioplynu 2024“ symbolicky oslávila desaťročie inovácií a spolupráce medzi zainteresovanými stranami v sektore bioplynu a obnoviteľných zdrojov. Zúčastnilo sa jej viac ako 150 účastníkov, ako napr. vedúci predstavitelia bioplynových asociácií na Slovensku a v Čechách, majitelia bioplynových staníc, zástupcovia verejného sektora, tvorcovia politík, predstavitelia ministerstiev SR, poskytovatelia technológií pre bioplyn (agriKomp, Prodeval, STX, AB Energy, REX Solutions) a ďalší.
Podujatie pozostávalo zo série odborných prezentácií a diskusií rozdelených do viacerých tematických blokov. Odborníci sa spoločne pokúsili predostrieť možnosti budúceho vývoja bioplynu na Slovensku.
Koniec štátnej prevádzkovej podpory pre bioplynové stanice na Slovensku
Účastníci konferencie mali možnosť vymieňať si praktické skúsenosti a diskutovať o vznikajúcich trendoch v spomínanom sektore. Dominantnou témou bola najmä transformácia bioplynových staníc na biometán. Najmä z dôvodu, že koniec prevádzkovej podpory pre bioplynové stanice na Slovensku sa blíži. Prechod na biometán je jednou z možností, ako zabezpečiť udržateľnosť bioplynových staníc na Slovensku. Biometán a jeho význam preto v našom energetickom prostredí naberá na dôležitosti.
Digestát, jeho využitie a spracovanie organického odpadu
Legislatívnym a praktickým pohľadom na využitie digestátu, s dôrazom na udržateľný cyklus živín, bol venovaný samostatný priestor. Medzi významné prezentácie patrili:
• legislatívne aktualizácie od Ministerstva pôdohospodárstva SR,
• praktické aplikácie na poli od Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho,
• diskusie o prínosoch digestátu pre kvalitu pôdy. Ako aj jeho možnosti využitia v ekologickom poľnohospodárstve.
Výroba obnoviteľnej elektriny a tepla
Záverečný blok konferencie sa venoval výrobe energie z bioplynu:
• aktuálnemu stavu energetického sektora na Slovensku,
• pokrokom v technológiách chladenia bioplynových staníc, legislatívnym informáciám o budúcnosti bioplynových staníc na trhu s elektrinou.
Výroba bioplynu a chov hospodárskych zvierat
Bioplyn je možné vyrobiť nielen z biologicky rozložiteľného odpadu, ale aj z hnoja. Práve tento aspekt podporuje projekt ALFA, ktorý implementujeme s viacerými partnermi z Európy. Na Slovensku je dostupný najmä maštaľný hnoj od hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec a kôz. Mnoho poľnohospodárov ho však zapracováva do pôdy ako hnojivo. Na mieste je teda aktuálna požiadavka zo strany bioplynových staníc o legislatívnu úpravu využívania digestátu a štátnu podporu v tejto oblasti.
Viac informácií o iniciatíve ALFA (v angličtine):
https://alfa-res.eu/