Biohospodárstvo hravo? Testovali sme interaktívne hry na školách

Vzdelávanie o biohospodárstve sa stáva nevyhnutnou súčasťou prípravy mladej generácie na výzvy spojené s udržateľnosťou a obehovým hospodárstvom. Preto sme pod hlavičkou projektu GenB vytvorili a otestovali inovatívne vzdelávacie hry na základných a stredných školách koncom februára 2025. Aký mali u žiakov úspech?

Iniciatíva GenB sa zameriava na šírenie povedomia o biohospodárstve medzi mladými ľuďmi prostredníctvom inovatívnych vzdelávacích materiálov, nástrojov aj aktivít. Podporujú interaktívne a zážitkové učenie. Medzi študentmi sme mali možnosť otestovať  stolné a kartové hry ako spôsob sprostredkovania informácií o udržateľnosti, bioproduktoch a ekologických inováciách. 

Ako a kde sme testovali? 

Praktické použitie dvoch hier BIOHEROES a BIORACE prebiehalo v spolupráci so školami ALMA Zvolen, ZŠ Vajanského Lučenec, Gymnázium Fiľakovo a Gymnázium J. Chalupku Brezno

Do testovania sa zapojilo 12 tried, ktoré boli rozdelené do dvoch skupín: 

  • Experimentálna skupina (6 tried)
    Žiaci hrali vzdelávacie hry, absolvovali krátku interaktívnu prednášku o biohospodárstve a následne vyplnili dotazníky. 

  • Kontrolná skupina (6 tried)
    Študenti najprv vyplnili dotazník ešte pred začiatkom aktivity, aby sa zistili ich východiskové vedomosti. Následne absolvovali prednášku o biohospodárstve a v prípade dostatku času si mohli tiež vyskúšať vzdelávacie hry. 


Testovali sme na vzorke troch vekových skupín: 

  • 8 – 9 rokov → testovali kartovú hru BIOHEROES 
  • 12 – 13 rokov a 15 – 16 rokov → vyskúšali stolnú hru BIORACE 


Cieľom bolo sledovať, ako jednotlivé vekové kategórie reagujú na vzdelávacie hry a aký majú potenciál pri sprostredkovaní kľúčových informácií o biohospodárstve. 

Obdobné testovanie sa súbežne odohrávalo aj v Španielsku. Realizovali ho projektoví partneri AIJU. Toto výskumné centrum sa špecializuje na vzdelávacie nástroje a technológie, ktoré prispieva k rozvoju inovatívnych foriem učenia. 

Hry, ktoré žiakom priblížili biohospodárstvo 

  • BIORACE – strategická stolná hra pre starších žiakov, v ktorej hráči objavujú rôzne bioprodukty. Učia sa o ich výrobe a o tom, ako môžu udržateľné riešenia nahradiť fosílne palivá. 

  • BIOHEROES – kartová hra na hranie rolí pre mladších žiakov. Hráči si pri nej osvojili rôzne povolania v oblasti biohospodárstva. Stretávali sa s reálnymi výzvami, ako sú znečistenie, či nedostatok zdrojov. Zároveň mali za úlohu hľadať ich riešenia, akou je napr. recyklácia. 


Obe hry sme navrhli tak, aby podporovali aktívne učenie, kritické myslenie a spoluprácu. Umožňujú žiakom lepšie si zapamätať nové informácie a súvislosti. 

Výsledky prvých pozorovaní 

Hoci výsledky dotazníkov budú k dispozícii až po ich podrobnej analýze, počas testovania sme si všimli niekoľko zaujímavých trendov: 

  • Žiaci v experimentálnej skupine boli aktívnejší

    Hry prirodzene podnietili diskusie, otázky a samostatné premýšľanie nad problémami súvisiacimi s biohospodárstvom. 

  • Tímová práca a stratégia sú dôležitými vzdelávacími prvkami

     Žiaci museli spolupracovať, argumentovať a nachádzať riešenia v rámci hry, čo viedlo k lepšiemu pochopeniu súvislostí. 

  • Hry vyvolali prirodzenú zvedavosť a angažovanosť

    Mnohí žiaci prejavili záujem o tému aj po skončení aktivity. Pýtali sa na ďalšie informácie. Chceli vedieť viac o reálnych aplikáciách biohospodárstva. 

  • V kontrolnej skupine bola úroveň zapojenia nižšia

    Hoci si žiaci osvojili základné informácie z prednášky, ich interakcia a motivácia zapájať sa do diskusie bola v porovnaní s experimentálnou skupinou slabšia. 


Vyššie spomenuté postrehy naznačujú, že učenie hrou môže byť efektívnym doplnkom tradičných metód výučby. Najmä v oblastiach, ktoré vyžadujú pochopenie zložitejších ekologických a ekonomických vzťahov. 

Čo ďalej? 

Momentálne dôkladne analyzujeme získané dáta z dotazníkov. Umožní nám to kvantitatívne zhodnotiť vplyv hier na vzdelávanie o biohospodárstve. 

Po vyhodnotení výsledkov sa plánujeme sústrediť na prezentovanie zistení odborníkom na vzdelávanie. Hlavným cieľom bude predstavenie GenB edukačného modelu a MOOC kurzu (Massive Open Online Course), ktoré projekt ponúka. Ako aj hľadanie spoločných možností pre efektívnu implementáciu interaktívnych vzdelávacích metód do výučby. 

Súčasne je našou snahou udržať kontakt so školami, ktoré sa na testovaní zúčastnili. Plánujeme im poskytnúť aj ďalšie vzdelávacie materiály, ktoré by im pomohli v dlhodobom zapájaní sa do tém biohospodárstva a udržateľnosti. 

S projektom GenB budeme pokračovať v snahe priniesť do vzdelávania praktické a pútavé nástroje, ktoré pomôžu mladým ľuďom lepšie pochopiť význam biohospodárstva a jeho dopad na budúcnosť.

Viac informácií o projekte a dostupných vzdelávacích materiáloch nájdete na webovej stránke projektu: GenB-Project.eu

 

Contact