Národné a medzinárodné zdroje financovania bioplynových projektov

Výstavba bioplynových staníc je finančne náročná. I napriek tomu sa o ňu zaujímajú viaceré subjekty. Najmä v súvislosti s rôznymi benefitmi, ktoré jej prevádzka prináša. Podniky a organizácie, ktoré sa zameriavajú na rozvoj týchto projektov, preto hľadajú dostupné možnosti podpory a financovania. Na národnej, ako aj na medzinárodnej úrovni. Ako si teda pomôcť zafinancovať váš bioplynový projekt? 

Národná úroveň – Slovenská republika  

V podmienkach Slovenskej republiky je aktuálne dostupných viacero možností financovania bioplynových projektov prostredníctvom rôznych programov podpory.

PODPORNÉ PROGRAMY

Ministerstvo životného prostredia SR a Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) pravidelne vyhlasujú výzvy na predkladanie projektov, ktoré môžu byť financované dotáciami alebo grantmi. Výzvy sú často zamerané na podporu obnoviteľných zdrojov energie a znižovanie emisií skleníkových plynov. Hoci v súčasnosti nie je otvorená žiadna výzva na výstavbu bioplynových staníc, odporúčame sledovať stránky ministerstiev pre viac informácií.

Aktuálne je otvorená výzva MH SR z Komponentu 1 OZE – Výzva zameraná na podporu výstavby nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a batériových systémov. Podporuje výstavu/inštaláciu zariadení na výrobu elektriny využitím obnoviteľných zdrojov energie, vrátane energie z biomasy, bioplynu, skládkového plynu a pod. Súčasťou projektu musí byť zároveň inštalácia nového zariadenia na uskladňovanie elektriny – batériový systém (viac informácii tu ).

Projekty bioplynových staníc môžu získať financovanie aj z fondov. Treba splniť kritériá výziev zameraných na energetickú efektívnosť a obnoviteľné zdroje energie. Záujemcovia môžu požiadať o čerpanie finančných prostriedkov z programov, ako sú napríklad:


PREDMET PODPORY

Podpora sa poskytuje na:

  • výstavbu a modernizáciu bioplynových staníc,
  • rozvoj infraštruktúry na výrobu bioplynu,
  • zlepšenie energetickej efektívnosti týchto zariadení.


OPRÁVNENÍ ŽIADATELIA

Žiadateľmi môžu byť obce, mestá, ale aj súkromné podniky a fyzické osoby, ktoré realizujú environmentálne prospešné projekty.  

ĎALŠIE NÁSTROJE PODPORY

Štát podporuje využívanie obnoviteľných zdrojov energie, vrátane bioplynu, aj prostredníctvom rôznych iných nástrojov. Ako sú napr.:

  • dotácie na technológie (napr. na inštaláciu zariadení na výrobu bioplynu),
  • zvýhodnené úvery.

Tieto schémy sú často administratívne spravované cez agentúry (viď nižšie). Ich cieľom je znížiť energetickú náročnosť a podporiť prechod na zelené energie. 

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) a Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV)

Obe ponúkajú granty a dotácie na výskum a vývoj nových technológií v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, vrátane bioplynu. Zameriavajú sa na inovácie, ktoré zlepšujú efektivitu výroby a využitia bioplynu. Môžu zahŕňať aj podporu pre pilotné projekty a demonštračné zariadenia. 

Úverydotácie je možné získať aj z prostriedkov Environmentálneho fondu.

FINANČNÉ INŠTITÚCIE

Okrem podpory vo forme dotácií majú záujemcovia o výstavbu bioplynovej stanice aj iné možnosti. Viaceré slovenské banky a finančné inštitúcie disponujú rôznymi nástrojmi, vrátane pôžičiek, záruk, či zvýhodnených úverov. Môžu sa využiť aj na financovanie investičných projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a v agrosektore.  Ako napr. na získanie potrebného kapitálu na realizáciu bioplynových staníc.

Zvýhodnené úvery v súčasnosti poskytujú napríklad:

  • Slovenská záručná a rozvojová banka,
  • Slovenská sporiteľňa,
  • Tatra banka,
  • PRIMA Banka,
  • ČSOB.  

Národné možnosti financovania môžu výrazne prispieť k realizácii bioplynových projektov na Slovensku. Či už ide o inštaláciu nových zariadení, modernizáciu existujúcich systémov alebo o výskum a vývoj v tejto oblasti. Pre úspešné získanie podpory je dôležité sledovať aktuálne výzvy a byť pripravený predložiť kvalitný projektový návrh. 

Medzinárodná / európska úroveň  

Na úrovni Európskej únie (EÚ) existuje viacero možností na financovanie bioplynových projektov. Jedným z nich je rámcový program EÚ Horizont Európa pre výskum a inovácie na roky 2021 – 2027. Poskytuje financovanie projektov zameraných na udržateľný rozvoj a obnoviteľné zdroje energie. Bioplynové stanice môžu získať financie z tohto programu, ak ich projekty prispievajú k inováciám a udržateľnosti. Treba sledovať aktuálne otvorené výzvy, do ktorých sa môžu záujemcovia zapojiť.  

PROGRAM LIFE

LIFE Programme je finančný nástroj EÚ na podporu environmentálnych a klimatických projektov. Konkrétne podprogram Prechod na čistú energiu. Jeho cieľom je uľahčiť prechod na energeticky účinné hospodárstvo založené na obnoviteľných zdrojoch energie, ktoré je neutrálne z hľadiska klímy a odolné voči zmene klímy. Financuje koordinačné a podporné akcie (granty na iné akcie) v celej Európe.

Podprogram má rozpočet takmer 1 miliardu eur na obdobie rokov 2021 – 2027. Projekty bioplynových staníc, ktoré prispievajú k ochrane životného prostredia, znižovaniu emisií a prechodu na čistú energiu, môžu byť financované aj z tohto programu. 

EURÓPSKA INVESTIČNÁ BANKA

Európsa investičná banka taktiež poskytuje financovanie investičných projektov v EÚ, vrátane tých zameraných na obnoviteľné zdroje energie. Bioplynové stanice môžu získať dlhodobé pôžičky s výhodnými úrokovými sadzbami na financovanie výstavby a prevádzky. Jedným zo špecializovaných fondov je EIFEL BIOGAS FUND, zameraný na financovanie bioplynového sektora najmä vo Francúzsku a Európe. 

FOND InvestEU

InvestEU zjednocuje rôzne finančné nástroje na podporu investícií v celej Európe. Jeho cieľom je mobilizovať verejné a súkromné investície s využitím rozpočtových záruk EÚ v súlade s jej politickými prioritami. Bioplynové stanice môžu získať financovanie cez InvestEU, ak preukážu svoj prínos k znižovaniu emisií a zlepšovaniu energetickej efektívnosti. 

EURÓPSKY FOND PRE REGIONÁLNY ROZVOJ

Európsky fond pre regionálny rozvoj (ERDF) sa zameriava na posilňovanie hospodárskej a sociálnej súdržnosti v EÚ. Podporuje preto investície do infraštruktúry, vrátane obnoviteľných zdrojov energie. Prostredníctvom jeho národných operačných programov sa financujú  projekty zamerané na výstavbu bioplynových staníc, zlepšovanie energetickej efektívnosti a iné aktivity súvisiace s bioplynom. 

EURÓPSKY POĽNOHOSPODÁRSKY FOND PRE ROZVOJ VIDIEKA

Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EAFRD) podporuje projekty v oblasti poľnohospodárstva a rozvoja vidieka, vrátane investícií do obnoviteľných zdrojov energie ako je bioplyn. Farmy a poľnohospodárske podniky môžu získať financie na výstavbu bioplynových zariadení, čo prispieva k zvyšovaniu energetickej sebestačnosti a udržateľnému rozvoju vidieka. 

Všetko o bioplyne pre vás pripravujeme v spolupráci so Slovenskou bioplynovou asociáciou, v rámci kampane projektu ALFA „Spoločne za bioplyn“.

Viac o projekte ALFA (v angličtine):
https://alfa-res.eu/

Slovenská bioplynová asociácie a jej aktivity:
https://www.sba.sk/

Užitočné zdroje na ďalšie štúdium bioplynu

Contact