Príspevok PEDAL Consulting k účasti Slovenska v programe Horizont Európa

Sme vďační, že PEDAL Consulting zohráva nezanedbateľnú úlohu v zapájaní sa Slovenska do programu Horizont Európa. Naša účasť odzrkadľuje záväzok k podpore výskumu a inovácií naprieč Európou. Ako sa Slovensku doposiaľ darilo zapájať do výziev tohto programu? Ako sme k tomu prispeli my a naši partneri?

Úspešnosť Slovenska

Program Horizont Európa funguje od apríla 2021. Jeho celkový rozpočet dosahuje 95,5 miliárd eur. Slovensko v tomto programe dosiahlo úspešnosť projektových návrhov 21,84 %, čo je výrazne nad priemerom EÚ (16,93 %). Napriek tomu je celková účasť našej krajiny v programe limitovaná nízkym počtom podaných návrhov.

Kľúčové štatistiky

  • Projektové návrhy
    Slovenské organizácie podali 1 172 oprávnených návrhov s požiadavkou na 537 mil. EUR z fondov EÚ.
  • Schválené projekty
    Schválených bolo 256 návrhov. Financie obdržalo 251 projektov s účasťou 154 slovenských organizácií.
  • Financie
    Celkový čistý príspevok EÚ pre Slovensko predstavuje 86,6 mil. EUR.


Účasť podľa typu organizácie

Najväčší podiel na príspevku mali univerzity a vysoké školy (35 %), súkromné organizácie (34,1 %) a výskumné organizácie (18,6 %).

Medzi konkrétne organizácie s najvyššou účasťou v projektoch patria: PEDAL Consulting (20[1] účastí), CVTI SR (16 účastí), Univerzita Komenského v Bratislave (14 účastí) a ďalšie.

Čo vyplýva z analýzy doterajšej slovenskej účasti v programe Horizont Európa?

  • Nízky počet podaných projektových návrhov
    Slovensko má celkovo nižšiu účasť v programe Horizont Európa, čo je spôsobené najmä nízkym počtom podaných návrhov.
  • Obmedzená účasť výskumníkov
    Iba obmedzený počet výskumníkov a výskumných tímov sa zapája do programu, čo znižuje celkový vplyv Slovenska.
  • Podpriemerné zastúpenie v úlohách koordinátorov
    Slovenské organizácie často zohrávajú menšie úlohy v projektových konzorciách, s menším rozpočtom a menej príležitosťami na vedenie projektov.


Tieto zistenia poukazujú na potrebu zvýšenia povedomia o programe Horizont Európa a prípravy nových subjektov na účasť v projektoch alebo ich koordináciu.

Úloha PEDAL Consulting

Naša spoločnosť sa aktívne zapojila do viac ako 20 iniciatív. To predstavuje viac ako 10 % všetkých podaných a financovaných projektov zo Slovenska. Dosiahli sme vysokú úspešnosť najmä v projektoch zameraných na Európsky inovačný a technologický inštitút (100 %), Výskumné infraštruktúry (64 %) a Reformu európskeho systému výskumu a inovácií (41 %).

Spolupráca je kľúčom k úspechu

Účasť PEDAL Consulting v programe Horizont Európa je súčasťou širšieho úsilia o posilnenie úlohy Slovenska v oblasti európskeho výskumu a inovácií.

Spolupracujeme s univerzitami, výskumnými inštitúciami a súkromnými organizáciami, aby Slovensko zostalo silným a spoľahlivým partnerom v rámci tohto programu.

Čo prinesie budúcnosť?

Sme hrdí, že sa naša firma prepracovala medzi popredné malé a stredné podniky nielen na Slovensku, ale aj v krajinách V4, v Pobaltských štátoch, severnej Európe a veľkej časti Balkánu. Zaväzuje nás to odhodlane realizovať všetky schválené granty na najvyššej kvalitatívnej úrovni.

Navyše, táto jedinečná pozícia nám poskytuje výhodný štartovací bod pre novú stratégiu. A to presunúť naše zameranie od neziskových inovačných projektov na prevažne komerčné aktivity.

Náš cieľ však zostáva rovnaký – poskytovať vysokokvalitné výsledky, podporovať trvalo udržateľný rozvoj a prispievať k dlhodobým cieľom európskych alebo iných inovačných akcií.

Zdroj:
Štatistiky Slovenského centra vedecko-technických informácií zverejnené v článku „Viac ako tri roky implementácie Horizontu Európa v číslach: Ako je na tom Slovensko?“.

Plné znenie článku nájdete tu:
https://eraportal.sk/aktualita/viac-ako-tri-roky-implementacie-horizontu-europa-v-cislach-ako-je-na-tom-slovensko/

[1] Ďalšie schválené projektové návrhy sú v procese prípravy grantovej zmluvy.

 

Contact